Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie zdedeného domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Mimo územia SR
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 10. 2014

Otázka: Vysporiadanie zdedeného domu

Dobrý deň, v Martine vlastníme rodinný dom. Mama ma polovicu domu plus pozemok a my súrodenci po otcovi druhú polovinu domu. Setra ostala v Martine a my ostatní žijeme v Čechách. Po otcovej smrti (cca 33 rokov) tam bývala mama sama , posledné 3 roky mama žije v dome pre seniorov s 24 hodinovou opaterou. Chcem, aby sa to predalo, lebo dom stráca na hodnote a mama tam aj tak nemôže sama bývať, ale ona sa odmieta o tom baviť. Asi mi neostane nič iného než sa súdiť, ale ešte som nič takého nerobil. Koľko by stála platená odpoveď a dá sa zaplatiť z Čiech? Ďakujem za odpoveď. (Mikulov, ČR)

Odpoveď: Vysporiadanie zdedeného domu

Dobry deň, pokiaľ ide o vysporiadanie zdedeného domu je potrebné postupovať tak, že najskôr sa vyzvú všetci spoluvlastníci doporučeným listom a navrhne sa im spôsob, ako sa vysporiadate. Až pokiaľ by nesúhlasili, až potom by sa to mohlo riešiť súdnou cestou.

 

Nakoľko matka nebýva v tomto domea nieje predpoklad, že by sa vrátila, potom máte plné právi na to, aby a buď dom predal a spoluvlastníci sa vyplatli podľa veľkosti podielov alebo aby si niektorý zo spoluvlastníkov nehnuteľnosť nechal ( prípadne viacerí) a vyplatil / vyplatili ostatných.

 

Právne Vám s týnto problémom vieme pomôcť. Môžete sa nám ozvať, poradíme Vám čo ďalej.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):