Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobry den, chcela by som sa informovat o vysporiadnai BSM (byt a pozemky na ktore je exekucia) po smrti manzela. Manzel zomrel a ostal byt a pozemky na ktore je uvedena exekucia, z dovodu ze manzel neuhradzal dlh, ked este zil. Dlh je uvedeny na manzelovo meno, ja som zmluvu nepodpisovala. Moze exekutor siahnut iba na polovicu domu ? Kedze s manzelom sme byt nadobudli spolocne a dlh nie je na moje meno, ale na manzelovo? Ako sa branit? Polku bytu mi zoberu a polku nie ? je to vobec mozne ?
Dobrý deň, ak manžel zomrel počas manželstva, potom v dedičskom konaní sa môže vysporiadať BSM. Ak sa nedohodnete v dedičskom konaní, potom notár bude rozhodovať o polovici bytu, ktorá bude predmetom dedičského konania. Následne na základe rozhodnutia notára (prípadne aj súdu) sa vlastnícke vzťahy zapíšu do katastra nehnuteľností. Predmetom dedičského konania po manželovi budú aj dlhy.
Dlhy vzniknuté počas manželstva môžu byť uspokojené aj z majetku patriaceho do BSM. Ak došlo k vysporiadaniu BSM, tak už majetok patriaci do BSM nie je avšak dedičia (teda aj Vy) po manželovi zodpovedáte za jeho dlhy, ak ste neodmietli dedičstvo. Exekútor preto potom môže siahnuť aj na Váš majetok, teda nielen na polku bytu ale môže siahnuť na akýkoľvek Váš majetok.
Na to, aby ste sa tomuto vyhli, by ste museli odmietnuť dedičstvo. Tým pádom by ste ale nededili druhú 1/2 bytu. Správny postup závisí od toho, aká je hodnota bytu a dlhov.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):