Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, s manželom máme spoločný dlh v banke. Tiež sme však požičali peniaze manželovmu kamarátovi, máme k tomu písomnú zmluvu. Chcem sa opýtať, či sa vyporiadavajú aj spoločné dlhy a pohľadávky voči tretím osobám alebo sa na ne neprihliada pri majetkovom vyporiadaní. Nejde totiž o malé sumy.
Ak by sme sa s manželom dohodli, musia dohodu o vyporiadaní majetku po rozvode podpísať aj tieto osoby? Pretože dohoda sa ich týka.
Dobrý deň,
okrem majetku nadobudnutého počas manželstva sa vyporiadavajú všetky záväzky (dlhy a aj pohľadávky voči tretím osobám).
Vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa vykonáva ako tzv. vyporiadanie v širšom zmysle, vyporiadavajú sa aj pohľadávky a dlhy manželov vzniknuté za trvania manželstva a bezpodielového spoluvlastníctva manželov; toto vyporiadanie sa však vykoná iba medzi manželmi aj vo vzťahu k tretím osobám, ktoré nie sú účastníkmi konania o vyporiadanie.
Vyporiadanie spoločných práv a povinností, ktoré sú spojené s bezpodielovým spoluvlastníctvom a vznikli za jeho trvania, sa týka vzťahov medzi manželmi a nezasahuje do práv a povinností tretích osôb, ktoré nie sú účastníkmi konania, a tak vyporiadaním bezpodielového spoluvlastníctva zostávajú nedotknuté všetky ich práva a námietky vrátane námietky premlčania. V rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemožno vyporiadať majetkové vzťahy, ktoré sa týkajú manželov, ktoré však nevznikli v súvislosti s ich bezpodielovým spoluvlastníctvom, pokiaľ ich účastníci sami neurobili predmetom konania. Ani ustanovenie § 149 OZ ani iné zákonné ustanovenie nebráni manželom, aby v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva vyporiadali aj tie majetkové práva a vzťahy (najmä spoločné pohľadávky a dlhy), ktoré síce do tohto spoluvlastníctva nepatria, ktoré však vznikli v súvislosti s ich hospodárskym a spotrebným spoločenstvom. Pokiaľ však tak neurobí a obmedzí sa len na vyporiadanie majetku, ktorý tvorí bezpodielové spoluvlastníctvo, nie je možné z toho vyvodzovať neplatnosť takejto dohody a nemožnosť prípadného neskoršieho uplatnenia týchto majetkových práv (R 42/1972).
Na platnosť dohody manželov o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva sa vyžaduje, aby sa týkala všetkých vecí patriacich do tohto spoluvlastníctva a aby k nej došlo po zániku bezpodielového spoluvlastníctva. Právne účinky dohody nastávajú dňom jej uzavretia. Pokiaľ ide o nehnuteľné veci, dohoda musí mať písomnú formu a jej účinnosť nastáva až vkladom do katastra (§ 149a OZ). (rozsudok KS v Banskej Bystrici sp. zn. 16Co/301/2006)
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):