Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobry den, Som spoluvlastnikom rodinneho domu na ulici v Bratislave 1 . Otazka: Da sa predat polovica domu aj bez suhlasu jeho druheho majitela, ked na moj navrh, aby ma vyplatil reaguje zaporne a v uzivani mojej casti mi brani tym, ze prenajima podkrovie a najomnici chodia cez moje priestory? Dom je pekny asi 80 rocny-klasicka bratislavska vila z toho obdobia s vyhladom na Mesto, Hrad, Domsky kostol a Dumaj. Moznost garazovania nie je, pretoze brat si chce z garaze spravit prechod k jeho domu, ktory je v "závese"-pristavený k predmetnemu domu a je "za ním" a celé roky už používa spolocný dvor na prechod k jeho domu a suterén predmetného domu na dielnu. Otazka : Dá sa moja polovica predat aj napriek tomuto stavu? A ešte doležitá je právna stránka celej veci: Moze mi takymto sposobom brániť v užívaní mojej časti domu? Aké právne možnosti na vyriešenie tohoto pre mna absolútne nevyhovujúcemu stavu mám? Ešte aj prerába dom bez povolení a môjho súhlasu? (dal som vypracovať "Znalecký posudok",pretože si ešte nadsadzuje cenu jeho takzvaných rekonštrukcií a "údržby" domu.) Pomohli by Ste mi prosím právnou radou? Budem vdacny za akukolvek odpoved, aj za zapornú, chcem len poznat svoje prava a možnosti Dakujem.
Dobrý deň, polovica domu sa dá predať aj bez súhlasu spoluvlastníka, avšak musíte rešpektovať jeho predkupné právo (to iba v prípade, ak ide o predaj inej ako blízkej osobe). Pri prevode blízkej osobe sa predkupné právo neuplatňuje. Ak nejde o prevod blízkej osobe, potom mu musíte ponúknuť svoj podiel na predaj, určiť sumu a počkať 2 mesiace, ak to do dvoch mesiacov nevyplatí (nielen oznámi, že chce nehnuteľnost, ale musí Vám aj podiel vyplatiť), potom svoj podiel môžete predať komukoľvek za stanovenú cenu (nie nižšiu).
Ak by ste mali dom vysporiadaný (rozdelený na bytové jednotky), potom by to bolo oveľa jednoduchšie. Vaše právne vzťahy sa dajú usporiadať, je potrebné do toho vniesť poriadok.
Ak ide o dom s dvoma bytovými jednotkami, potom odporúčam rozdelenie nehnuteľnosti, aby sa odstránili problémy.
Dom bez súhlasu prerábať nemôže - ak ide o podstatnú zmenu. Ak ide o bežné opravy, tam problém nevidím. Ak však zhodnocuje spoločnú nehnuteľnosť zvyšuje sa aj Váš podiel. Jeho nárok na náhradu za rekonštrukcie domu môžete namietať námietkou premlčania, tu je však potrebné vedieť, ako reagovať, pretože nie všetky nároky na rekonštrukcie sa premlčia (je dôležité rozlišovať, či to bolo so súhlasom alebo bez súhlasu a či išlo o vhodné alebo nutné rekonštrukcie. To všetko sa dá pripraviť tak, aby o svoje nároky prišiel. Táto stratégia je však skôr na osobné konzultácie.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Dobry den prosim vas o pomoc...chcem kupit dom, ale dom je na polovicu. Stara zena nechce predat ale ta mlada velmi chce predat co by sme vedeli robit ...mlada pisala mne, ze polovicu, ked chcem tak mozem kupit ale ja bojim kupit polovicu.. Teraz ta mlada poslala papier pre staru cez advokata ... prosim pomozte mi, som nervozna, co mam robit dakujem velmi pekne.
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 9. 3. 2016)
Dobrý deň, určite nekupujte iba polovicu domu, ak je druhá osoba vo vyššom veku, potom sa Vám nemusí podariť dom vysporiadať a dostanete sa do stavu, že budete musieť zotrvať v podielovom spoluvlastníctve.
Ak Vám predá dom aj staršia žena, potom ho môžete kúpiť. Urobte to však v jednej zmluve.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):