Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie BSM po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 18. 4. 2015

Otázka: Vysporiadanie BSM po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Zatial mam zaujem o radu, v pripade, ze by to bolo zlozitejsie, obratila by som sa na vasu kanceariu. Syn sa dohodol s jeho ex, ktora ostala po rozvode v byte byvat, na cene bytu v BSM. Rozvedeni su 6 rokov, nebyva tam uz 3 roky. Dalsi postup je, ona si na svoju polovicu chce zobrat hypoteku, jemu vyplati polovicu z jeho polovice a druhu polku mu bude splacat desatrocie. Vraj kym vsetko ona nesplati, bude mat on zmluvne dohodnute zalozne pravo. Su tam nejake nebezpecenstva prenho, ak by ona napr. prestala platit niektorej strane? Hlavne zo strany banky. Ma narok vidiet hypotekarnu zmluvu, ze ako sa banka zabezpecuje v pripade neplatenia? Akoby by si mal zabezpecit urocenie (aspon protiinflacne) tej druhej polky? Aka by prosim bola vasa cena zavypracovanie potrebnej zmluvnej dokumentacie na tento pripad? Dakujem vopred.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Dobrý deň, pokiaľ ide o vysporiadanie BSM po uplynutí 3 rokov od rozvodu, tak toto už nie je možné. Nehnuteľnosti prešli do podielového spoluvlastníctva. Vysporiadať je možné teda len podielové spoluvlastníctvo. 
Ja by som Vám odporúčal taký postup, aby sa syn zbavil hypotéky najneskôr vtedy, keď sa ona stane vlastníčkou celej nehnuteľnosti. Zriadenie záložného práva v prospech syna, ak ho tam má už banka by znamenalo pre Vášho syna riziko, pretože by bol zapísaný na liste vlastníctva ako druhý v poradí. Ak by ona prestala splácať úver a banka by si uplatnila záložné právo, potom by sa nehnuteľnosť predávala nezaťažená jeho záložným právom (pretože je druhý v poriadí - za bankou). Takto by prišiel o svoje peniaze a aj o podiel na nehnuteľnosti. Spravodlivé (a najmä bežné riešenie, ktoré robíme aj v našej kancelárii) by bolo také, že si jeho bývalá manželka zoberie (navýši) navýši úver a jeho vyplatí. Ak nemá na to dostatok peňazí, tak potom nech predá nehnuteľnosť, vyplatí sa hypotéka a vyplatí Vášho syna. 

Banka nie je povinná akceptovať dohodu bývalých manželov o tom, že sa len jeden z nich stane dlžníkom banky. Ak nebude dohoda akceptovaná bankou, potom ak by ona prestala platiť úver, banka by požadovala úhradu od Vášho syna. Ak je on účastníkom hypotekárneho (úverového) vzťahu, má právo vidieť zmluvu. Ak nie je účastníkom, potom na to nemá právo. Banka sa vždy zabezpečuje tak, aby neprišla o žiadne peniaze, najistejšie je pre ňu záložné právo (ale musí byť prvá v poradí, inak peniaze neposkytne).

Váš syn by sa mal najskôr rozhodnúť, ktorou cestou chce ísť. Ak je už rozhodnutý ísť cestou, ako sa dohodli, dá sa čiastočne ochrániť, to je však na osobnú konzultáciu, na ktorej Vám môžeme oceniť aj prípadne iné právne služby.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):