Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Ako spravodlivo rozdeliť majetok po rozvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 4. 2. 2016

Otázka: Ako spravodlivo rozdeliť majetok po rozvode?

Manžel zdedil nehnutelnosti, ktoré predal z dôvodu kúpenia väčšieho bytu kvôli tomu, že sme jeho otca zobrali do opatery, pričom som sa podieľa na jeho starostlivosti vo väčšej miere. Po smrti otca sme byt predali, časť sumy sme dali dcére na kúpu bytu a časť na účet. My sme si medzitým postavili dom. Manżel si po rozvode kúpil nehnuteľnosť na bývanie bez toho, aby ma o tom upovedomil. Żiaľ, všetky účty sú vedené len na jeho meno. V návrhu o mimosúdnom vysporiadaní majetku mi odmieta vyplatiť polovicu hotovosti. Podmieňuje to predajom domu do 1 roka, že hotovost mi vyplatí až potom. Z predaja domu žiada aj vyplatiť plnú sumu dedičstva, aj keď som sa starala o jeho otca. Teda má nárok na plnú sumu, ak sa peniaze z dedičstva investovali do kúpy a predaja ďaľšich nehnuteľnosti počas manželstvai? Má nárok na vyplatenie 50% zo sumy predaného auta, ktorého som bola len uživateľom a dcera vlastníkom, pričom na zakupenie prispeli deti? Môže podmeňovať moje vyjadrenie k návrhu aj vždy udaným konkrétnym krátkodobým termínom? Dakujem.

Odpoveď: Ako spravodlivo rozdeliť majetok po rozvode?

Dobrý deň, vysporiadanie majetku po rozvode sa Vám nemusí zdať spravodlivé, je to uhol pohľadu. Manžel má právo na to, aby sa mu vrátilo to, čo investoval zo svojho (z dedičstva) do spoločného. Nie je pritom rozhodujúce, že ste sa Vy starali o jeho otca. Na to súd neprihliada. Manžel má teda nárok na plnú sumu z dedičstva, ktorú investoval do spoločného majektu. 

Ak bola dcéra vlastníkom auta, tak nemá právo na vyplatenie 50% z tohto auta, pretože toto auto nebolo spoločné.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):