Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, s manželom sme teraz podpísali notársku zápisnicu, ktorou sme sa dohodli, že nehnuteľnosť, ktorú nadobudol manžel pred 2 rokmi dedičstvom, bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a teda ju nebude vlastniť iba manžel.
Kataster však túto notársku zápisnicu odmietol zapísať, uviedol, že rozšírenie BSM je možné iba do budúcnosti, nie spätne. Notár však zmluvu urobil, tak teraz neviem, kto ma právdu. Je možné rozšírenie BSM aj spätne, alebo je možné rozšíriť BSM iba do budúcnosti?
Prosím o radu.
Dobrý deň,
v tomto prípade vidím chybu na strane notára. Správa katastra postupovala správne. Dohodu o rozšírení BSM je možné uzavrieť iba do budúcnosti.
Dohoda uzavretá v zmysle § 143a OZ o rozšírení bezpodielového spoluvlastníctva manželov môže mať právny význam iba pre nehnuteľnosti nadobudnuté v budúcnosti po uzavretí takejto dohody. Nemôže modifikovať právne vzťahy vzniknuté pred uzavretím dohody podľa kogentného právneho predpisu, teda nemôže mať spätnú platnosť – retroaktivitu, nemôže meniť vlastníctvo už vzniknuté. Ustanovenie § 143a ods. 1 OZ určuje výnimku zo všeobecného rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva manželov a táto výnimka sa vzťahuje len na majetok nadobudnutý za trvania manželstva, netýka sa teda majetku nadobudnutého pred uzavretím manželstva.
Dohoda v zmysle § 143a OZ môže upravovať iba režim nadobúdania vecí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov v budúcnosti, a sama osebe nemôže byť právnym titulom pre zmenu v osobe vlastníka. Z tohto dôvodu takúto dohodu, aj keby upravovala režim nadobudnutia nehnuteľností, nemožno zapísať do katastra nehnuteľností. Do katastra možno zapísať až konkrétny právny úkon, ktorým jeden z manželov, prípadne obaja nadobúdajú za trvania manželstva vec, ktorá by inak, ak by neexistovala dohoda podľa § 143a OZ, bola predmetom výlučného vlastníctva jedného z manželov (alebo spoluvlastníctva manželov). Jednoznačne treba konštatovať, že dohoda o rozšírení bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa môže týkať iba vecí, ktoré manželia alebo jeden z nich nadobudnú až od okamihu uzavretia tejto dohody. Uvedená dohoda je iba dohodou o spôsobe nadobúdania nehnuteľností počas manželstva a k nadobúdaniu vlastníctva veci v zmysle tohto dohodnutého spôsobu dochádza potom až ďalšími právnymi úkonmi, ktoré už majú vplyv na osoby vlastníka, v katastri nehnuteľností.
rozsudok KS v Nitre sp. zn. 6 Co/76/2007
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Dá sa to "obísť" (napraviť) darovacou zmluvou!
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 9. 12. 2015)
Dobrý deň, manžel môže darovať 1/2 nehnuteľnosti zo svojho vlastníctva druhému manželovi a tak sa stanú podielovými spoluvlastníkmi (nie bezpodielovými).
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):